Exekuce v ČR: vývoj v 1. čtvrtletí 2022

V tomto článku přinášíme aktuální informace, jak se vyvíjely exekuce během prvních měsíců letošního roku na základě dat dostupných k dubnu 2022. Z jakého důvodu byl nárůst exekucí vyšší než v předchozím období?

Výrazný nárůst nově zahájených exekucí. Nejhůře je na tom Středočeský kraj.

Od ledna do března (včetně) roku 2022 zahájili v České republice exekutoři celkem přibližně o 11 800 exekucí více, než tomu bylo loni ve stejných měsících. Nárůst odpovídá po přepočtení asi 11 procentům. Jediný region, ve kterém došlo naopak k poklesu objemu nově zahájených exekucí, je Jihočeský kraj. Pokles zde byl na úrovni 1 procenta.

Oficiální data k exekucím vydávají jednotlivé okresní soudy České republiky. Na základě těchto dostupných dat lze pak dopočítat nárůst nebo pokles exekucí. Nárůst o více než pětinu vykazuje Středočeský kraj, obdobně jako oblast severních Čech. Pro srovnání, jde o nejvyšší nárůst v rámci ČR. V ostatních krajích rostl počet řízení v rozmezí 1 až 10 procent.

Exekuce vs. pandemie, zdražování, inflace,… co vše může za zhoršení situace?

Podle odborníků je příčin nárůstu nových exekucí několik. Jde jednak o důsledek zhoršení ekonomické situace po dobách pandemie. A jednak ruku v ruce jde s tímto problémem také zdražování v maloobchodě, které od ledna 2022 nabralo na obrátkách a inflace stále stoupá. Ne všem se ale současně zvyšuje ohodnocení (mzda, plat) a tudíž jim chybí každý měsíc větší a větší částka. Nízkopříjmové vrstvy mohou mít problém také s cenami energií (elektřina, plyn), tudíž také ty jsou ohroženy a mohou být také v prezentovaných statistikách anonymně uvedeni.

Jednou z diskutovaných změn, která by mohly alespoň částečně zbrzdit konstantní a rychlý každoroční nárůst exekucí, je zavedení pravidla 1 exekutor na 1 dlužníka. Této problematice se možná budeme věnovat v dalších textech.

Doporučení: Pokud se s nějakými exekucemi potýkáte nebo si nejste jistí, zda na Vaše jméno nemohou být vedeny nějaké záznamy o nesplacených dluzích, kontrola v registru exekucí vám může pomoci případné takové závazky odhalit a získat snadno a rychle přehled exekucí.