Seznam dlužníků, oficiálním názvem evidence či registr exekucí, umožňuje zkontrolovat, jestli jsou na libovolnou osobu nebo firmu aktuálně evidována nějaká exekuční řízení.
Proč zjišťovat, zda je někdo dlužníkem? V první řadě je kontrola vhodná pro zjištění vlastních dluhů či získání přehledu o nich. Zároveň tak lze předejít problémům, které by pravděpodobně následovaly po navázání vztahu s někým, kdo se potýká s dluhy. Kontrola je proto vhodná zejména před uzavřením smlouvy s novým obchodním partnerem nebo před podpisem nájemní smlouvy. Doporučujeme ji ale i při koupi auta či dražší movité věci. Jelikož je seznam dlužníků veřejně dostupný, online a bez registrace, je jedním z nástrojů, jak si velmi rychle a snadno ověřit platební morálku daného subjektu a zkontrolovat i vlastní bezdlužnost. Nejjednodušším způsobem, jak do seznamu nahlédnout, nabízí portál Exekuceinfo.cz.
Jaké informace je možné ze seznamu dlužníků zjistit?
Na úvod je vhodné připomenout, že dluhy a exekuce jsou dva rozdílné pojmy, které spolu úzce souvisí, nicméně neznamenají totéž. Do exekuční databáze spravované Exekutorskou komorou ČR se dluh dostane ve chvíli, když je jeho úhrada v prodlení delší dobu. Právě díky tomu evidence exekucí, resp. registr exekucí nebo též neformálně seznam dlužníků v exekuci, poskytne uživateli přehled o všech probíhajících exekučních řízeních. Čili je-li někdo dlužníkem v okamžiku kontroly, z registru exekucí se vygeneruje přehled všech jeho exekučních řízeních (počet exekucí), datum jejich nařízení a spisová značka. A to ve formátu výpisu, který je také zasílán ihned na e-mail. K jednotlivým záznamům je možné zjistit i podrobnější informace, a to při zakoupení detailu exekučního řízení (podle vyhlášky č.329/2008 Sb. zpoplatněno samostatně), který obvykle obsahuje výši dlužné částky, kontakt na příslušného exekutora, uveden bývá i exekutorský úřad, příslušný soud, příp. další, s exekucí související položky.
Poznámka: Evidenci exekucí, celým názvem centrální evidence exekucí, je věnován i samostatný článek. Přečtěte si o CEE více.
Seznam dlužníků a exekuce: kdo odpovídá za správnost dat?
Za správnost všech uvedených údajů ručí exekutoři, neboť provozovatelem databáze je Exekutorská komora ČR a informace jsou do ní vkládány přímo samotnými exekutory. Nicméně i tato praxe může mít určité mezery, konkrétně v souvislosti s výmazem exekucí. Jakmile je dluh splacen, tj. exekuční řízení je ukončeno, přibližně do 15 dnů by mělo dojít k výmazu záznamu. Nicméně může dojít k situaci, kdy exekutor nedostojí této své povinnosti a v přehledu exekucí se již vyřešené exekuce přesto zobrazí. Proto i po skončení exekučního řízení doporučujeme kontrolní výpis, zda k výmazu skutečně došlo. V opačném případě je nezbytné ihned kontaktovat exekutora a požadovat nápravu.
Seznam dlužníků v exekuci: Nejrychlejší cesta k výpisu
Jak bylo řečeno výše, seznam dlužníků je nejsnazší způsob, jak si můžete prověřit exekuce jiného člověka nebo firmy. A to z několika důvodů. Jednak k přístupu do databáze nepotřebujete plnou moc prověřované osoby či firmy, jednak systém nevyžaduje žádnou registraci. Kontrolovaný subjekt se proto nemá jak dozvědět, že byl kontrolován a kdo si zjišťoval jeho solventnost. Výpis s výsledkem do minuty je dostupný online na Exekuceinfo.cz. Celý proces lze rozdělit do tří jednoduchých kroků.
- Vyhledávání. Pro vyhledání subjektu je potřeba znát pouze pár základních údajů o člověku nebo firmě, které hodláte prověřovat. U fyzické osoby je to jméno, příjmení a datum narození, případně rodné číslo. U právnické osoby (firmy) se zadává IČO. V případě, že některé z těchto informací nevíte, můžete si je – vyjma rodného čísla – na internetu snadno vyhledat ve veřejně dostupném živnostenském nebo obchodním rejstříku.
- Platba. Vše probíhá přes zabezpečenou platební bránu, možná je platba kartou, převodem i formou rychlé platby. Zde je vhodné upozornit, že výpis je vždy a pouze za poplatek. Ačkoli je seznam dlužníků prostřednictvím registru exekucí veřejně dostupný, není nikdy a nikde zdarma. Poskytování informací je totiž regulováno vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 329/2008 Sb. Pokud tedy narazíte na portál, který tuto službu nabízí bezplatně, doporučujeme v žádném případě neuvádět osobní údaje. S největší pravděpodobností jde o podvrh s cílem získat citlivé informace od uživatelů a ty poskytnout třetím osobám.
- Výsledek kontroly. Data o dlužnících jsou poskytnuta ve formě výpisu z registru exekucí, který je ihned k dispozici a v podobě odkazu rovněž zaslán na e-mail.
Riziko nevědomé exekuce. O co jde a jak k ní může dojít?
Seznam dlužníků umožňuje prověřit si nejen platební morálku ostatních, ale i vlastní dluhy. Byť se na první pohled nezdá pravděpodobné, že by člověk o vlastních nesplacených závazcích nevěděl, i k takovým situacím dochází a přibývá jich. Dluhy bez vědomí dlužníka mohly vzniknout například opomenutím zaplatit pokutu za jízdu v MHD nebo v situaci, kdy si jeden z partnerů vzal úvěr, který nebyl schopen splácet, a následná exekuce se vztahuje na společné jmění manželů. Nevědomé exekuci může předcházet i ztráta dokladů, které jsou poté cizí osobou předloženy při žádosti o půjčku. Závazek je tedy tímto veden na vaše jméno.
Seznam dlužníků a výpis z něj tak může být jedním z nástrojů, jak se vyhnout nežádoucímu nárůstu dluhů – např. z důvodu absence přehledu o všech závazcích, nebo slouží jako potvrzení bezdlužnosti, jež je například vyžadováno bankami při žádosti o hypotéku. I v tomto případě proto doporučujeme kontrolní výpis z registru exekucí dostupný na Exekuceinfo.cz. Výpis vyloučí, že by na vaše jméno byly vedeny nějaké exekuce dle exekučního řádu, a riziko zamítnutí žádosti z tohoto důvodu je minimalizováno.