Exekuce v roce 2021

Podle statistik bylo v roce 2021 zahájeno celkem 445 tisíc exekučních řízení. Počet je tak oproti roku 2020 vyšší o 28 tisíc, což znamená sedmiprocentní nárůst. Jak a proč se vyvíjely exekuce v roce 2021? Přinášíme krátké shrnutí.

Exekuce vzrostly, počet dlužníků poklesl

Exekutorská komora uvedla, že v říjnu 2021 bylo evidováno 4,58 milionu aktivních exekucí, ve kterých figuruje 711 tisíc povinných, tedy dlužníků. Pro srovnání – v roce 2020, rovněž v měsíci říjnu, bylo sice evidováno méně řízení – „pouze“ 4,33 milionu, nicméně byl zde vyšší počet dlužníků, a to 719 tisíc.

Počet aktivních případů exekuce se může obecně jevit jako velmi vysoké číslo. Každopádně je třeba si uvědomit, že velká část dlužníků je povinným ve více než jednom případu probíhající exekuce. Často je to způsobeno tím, že se lidé dostanou do dluhové pasti. Dluh splácí dluhem a ze situace jako by nebylo úniku.

Jaký byl důvod pro zvýšení počtu exekučních řízení? Podle odborníků jde zejména o dopady pandemie a všeobecného zdražování zboží i služeb (inflace). Na začátku covidové doby v březnu 2020 byly vládou hromadně vypláceny kompenzační bonusy, zpravidla tomu, kdo si o ně požádal a splnil určité podmínky. Zdá se, že tyto dávky mohli alespoň zpočátku vlnu exekucí oddálit.

Očekávaný vývoj a Milostivé léto č.2

Z procesního pohledu je třeba připomenout, že každá dlužná částka musí nejprve projít řádným soudním řízením, než je vymáhaná exekučně. Také proto se statistické změny projevují až se zpožděním. Dluhoví poradci doplňují, že situace by se mohla do příštích let ještě zhoršit. Podle některých odborníků by bylo vhodné zkrátit proces oddlužení ze současných pěti let na tři roky.

Lidem, kteří dluží veřejným institucím, měl pomoci tříměsíční program tzv. „Milostivé léto“, které probíhalo od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Obdobná akce by se podle aktuálních informací měla zopakovat na podzim roku 2022. Více o ní se dozvíte v samostatném článku.

Tip: Chcete být informováni, zda a za jakých podmínek se bude Milostivé léto opakovat? Stačí zadat ZDE svůj e-mail a jakmile bude akce potvrzena, dozvíte se o tom mezi prvními.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *