Ačkoli si člověk nemusí být vědom, že by se ho mohly týkat nesplacené pohledávky a jeho jméno by mohlo figurovat v evidenci exekucí, situací, kdy se dozví o existenci exekuce na své jméno až v okamžiku, kdy je takový závazek již nepříjemnou komplikací, přibývá. O probíhajícím exekučním řízení se častokrát dozví například až při neschválení úvěru, v horším případě při samotném výkonu exekuce. Lze těmto situacím předcházet? Určitou prevencí je přehled exekucí, kterému se v tomto článku budeme věnovat. Jak a kde ho získat, jaké informace obsahuje a kdy hraje podstatnou roli?
Nevědomých exekucí přibývá
Jak je vlastně možné dlužit peníze v takovém rozsahu, aniž by o tom dlužník neměl ani ponětí? Příčinou mohou být i zcela banální situace. Dlužná částka se ze sta korun může vyšplhat na desetitisíce například u zapomenuté pokuty v MHD, do exekučního řízení se lze nevědomky dostat i ztrátou dokladů, pokud v důsledku včasného nenahlášení této ztráty došlo ke zneužití osobních údajů. Případně si jeden z partnerů sjedná úvěr a není schopen ho splácet – exekuce se pak dotknou i společného jmění.
Přehled exekucí jako prevence před problémy se zadlužením
Mít stále přehled o exekucích je přitom snadnou a jednoduchou cestou, jak těmto – mnohdy zcela zbytečným – komplikacím předejít. Kromě zjištění vlastních dluhů či naopak potvrzení bezdlužnosti je přehled exekucí základním předpokladem, jak se vyhnout problémům po navázání jakéhokoli smluvního či obecně právního vztahu s člověkem v exekuci. Ať už jde o nového nájemníka, obchodního partnera nebo koupi automobilu.
Nejsnazší způsob, jak získat přehled exekucí
Zjistit, zda je libovolná osoba nebo firma zatížena exekucemi, může přitom v České republice kdokoliv a relativně snadno. Nejdostupnějším způsobem je nahlédnout do evidence exekucí, známé též jako registr exekucí, která je dostupná online na Exekuceinfo.cz. Informace o exekucích jsou zde formou výpisu vygenerovány ihned a bez registrace, lustrovaná osoba se přitom nedozví, že byla prověřována a kým. Přehled exekucí navíc pracuje s ověřenými daty z oficiální exekutorské databáze. Kromě počtu exekucí obsahuje i datum jejich nařízení, včetně spisové značky sloužící pro jednoznačnou identifikaci každé exekuce. K jednotlivým záznamům je možné zjistit i podrobnější informace, a to při zakoupení detailu exekučního řízení (podle vyhlášky č.329/2008 Sb. zpoplatněno samostatně), který obvykle obsahuje výši dlužné částky a kontakt na příslušného exekutora, uveden bývá i exekutorský úřad, příslušný soud, příp. další, s exekucí související položky. Všechna poskytnutá data jsou ověřená a aktuální k okamžiku zápisu. Za jejich správnost jsou odpovědni přímo exekutoři, kteří je do databáze sami vkládají.
Exekuce podle jména. Jaké údaje jsou pro přehled exekucí fyzických osob potřeba?
Pro nahlížení do registru exekucí je nezbytné znát pouze běžně dostupné údaje o člověku, kterého chci prověřovat. Vyhledávat je v případě fyzických osob možné jak podle jména, tak podle rodného čísla. Pokud chcete vyhledat exekuce podle jména, potřebujete vědět i datum narození lustrovaného subjektu. V případě, že tento údaj neznáte, lze ho dohledat v živnostenském nebo obchodním rejstříku. Oproti tomu při vyhledávání exekuce podle rodného čísla je poněkud problematický fakt, že rodné číslo nikde veřejně evidováno není.
Exekuce podle čísla – způsob, jak vyhledat exekuce u firem
Zatímco u fyzických osob je tím identifikačním číslem rodné číslo, u firem je pro vyhledání exekuce podle čísla nutné IČO (identifikační číslo). Jak tedy zjistit exekuci podle čísla? Tyto údaje je jednoduše dohledatelné na internetu. Pokud jej firma neuvádí ve svých kontaktech na webových stránkách, dá se opět dohledat ve veřejně dostupném obchodním rejstříku nebo v živnostenském.
Pozor na exekuce podle jména zdarma
Možnost nahlížet do registru exekucí kdykoliv a bezplatně zní velmi lákavě. Bohužel zjistit exekuce podle jména zdarma a rovněž vyhledání exekuce podle čísla zdarma (ať už rodného nebo IČO) momentálně možné není. Ačkoli se na internetu lze setkat s nabídkami získat přehled exekucí zdarma, využití takové služby je značně rizikové. Provoz databáze a poskytování informací z ní se totiž řídí vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č.329/2008 Sb., dle které je výpis z ní vždy zpoplatněn. Proč tedy někdo tvrdí, že je schopen tuto službu realizovat bezplatně? S největší pravděpodobností se jedná o podvod s úmyslem získat osobní údaje výměnou za výpis, který navíc neobsahuje užitečné informace a má nulovou hodnotu. Současně je na místě varovat před weby, které se vydávají za centrální registr dlužníků slibující přehled exekucí ze všech institucí, u nichž může mít subjekt vedeny nějaké závazky. V současné době tak neexistuje žádná jednotná databáze, která by tyto údaje shromažďovala na jednom místě. Jde pouze další způsob, jak z uživatelů vytáhnout jejich osobní údaje a ty dál přeprodat.
I přehled exekucí má svá omezení. Přesto je nejdostupnějším zdrojem informací
Jak už bylo řečeno, výpis z registru exekucí je nejrychlejší způsob, jak zjistit, zda má nebo nemá někdo exekuce. Je rychlým a jednoduchým způsobem, jak online, bez registrace a s okamžitým výsledkem kohokoli prověřit. Existuje ale několik výjimek, které v této databázi nenajdete. Pokud vás zajímá, jaké to jsou, doporučujeme článek Jak zjistit exekuci, ve kterém je tato problematika více rozebírána.