Rejstřík exekucí, dokumenty

Rejstřík exekucí: Bez registrace a okamžitě

Než se rozhodnete tzv. nakouknout do rejstříku exekucí, doporučujeme si přečíst důležité informace, které se vám můžou hodit. Předně si řekněme, kdo za exekučním rejstříkem stojí. Tento registr je spravován Exekutorskou komorou České republiky (ustanovení § 125 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), ve znění pozdějších předpisů). Do rejstříku tedy zapisují pouze exekutoři. Pro veřejnost je pak nahlížení bez registrace možné zde.

Přístup do exekučního rejstříku má každý

Rejstřík je přístupný jak pro instituce, tak občany. Každý může kontrolovat kromě sebe i kohokoliv jiného, ať už se jedná o fyzickou osobu, která podniká, nebo ne. Kontrolovat můžete samozřejmě i obchodní společnosti, jako jsou různá s.r.o. či a.s.. Ke kontrole stačí zadat příslušné IČ, které naleznete v obchodním rejstříku. Pro kontrolu fyzické osoby potřebujete znát celé jméno a datum narození, nebo rodné číslo.

Mezi základní informace, které kontrolou v rejstříku exekucí získáte, jsou: počet exekucí vedených na kontrolovanou osobu/subjekt, dlužné částky, kontakty na exekutora, spisové značky, označení soudu a další. Informace jsou pak aktuální k datu zápisu či aktualizaci spisu do rejstříku exekucí.

Výpis z rejstříku exekucí není zdarma

Informace z registru berme jako službu navíc, a proto je zpoplatněna. Představme si, že by služba byla bez poplatku a každý by zde mohl kontrolovat každého. Tedy je poplatek rozumná bariéra před nadužíváním a kontrolováním lidí navzájem, pokud tedy pomineme fakt, že provoz takové služby také něco stojí.

Kdy se takový výpis z exekučního rejstříku hodí a na co si dát pozor

Mezi nejčastější důvody ke kontrole patří dluhy, ať už vlastní, nebo někoho dalšího. Pak také lidé často zjišťují, zda není v dluzích někdo z rodiny, aby pomohli problém vyřešit. Nejsou výjimkou případy, kdy si budoucí manželé prověřují poměry před svatbou. Často si také kupující prověřuje prodávajícího, aby v případě koupě například automobilu nedošlo následně k zabavení exekutorem

A na co si dát pozor? Pokud plánujete kontrolu v registru exekucí, pak buďte pozorní při výběru služby, kde si chcete udělat výpis z registru exekucí. Tyto služby mnohdy za pár korun nebo zdarma nabízejí informace, které nemají žádnou vypovídající hodnotu a jsou tedy bezcenné. Doporučujeme využít ověřené služby výpisu z rejstříku exekucí na KontrolaExekuce.cz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *