Rejstřík exekucí, dokumenty

Rejstřík exekucí: Bez registrace a okamžitě

Než se rozhodnete „nakouknout“ do rejstříku exekucí, doporučujeme si přečíst tyto důležité informace, které se vám můžou hodit. Předně si řekněme, kdo za exekučním rejstříkem stojí. Tento registr je spravován Exekutorskou komorou České republiky (ustanovení § 125 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), ve znění pozdějších předpisů). Do rejstříku tedy zapisují pouze exekutoři. Pro veřejnost je pak nahlížení bez registrace možné zde.

Přístup do exekučního rejstříku má každý

Rejstřík je přístupný jak pro instituce, tak občany. Každý může kontrolovat kromě sebe i kohokoliv jiného, ať už se jedná o fyzickou osobu, která podniká, a stejně tak i ty nepodnikající. Kontrolovat můžete samozřejmě i obchodní společnosti jako jsou různá s.r.o. či a.s.. Ke kontrole stačí zadat příslušné IČ, které naleznete v obchodním rejstříku. Pro kontrolu fyzické osoby potřebujete znát celé jméno a datum narození, nebo rodné číslo.

Mezi základní informace, které kontrolou v rejstříku exekucí můžete získat, patří: počet exekucí vedených na kontrolovanou osobu/subjekt, dlužné částky, kontakty na exekutora, spisové značky, označení soudu a další. Informace jsou vždy aktuální k datu zápisu či aktualizace spisu v rejstříku exekucí.

Výpis z rejstříku exekucí není zdarma

Informace z registru berme jako službu navíc, a proto je zpoplatněna. Představme si, že by služba byla bez poplatku a každý by zde mohl kontrolovat každého. Poplatek tedy slouží jako určitá rozumná bariéra před nadužíváním a kontrolováním lidí navzájem, pokud tedy pomineme fakt, že provoz takové služby také něco stojí.

Kdy se výpis z exekučního rejstříku hodí a na co si dát pozor

Mezi nejčastější důvody ke kontrole patří dluhy, ať už vlastní nebo někoho dalšího. Dále také lidé často zjišťují, zda není v dluzích někdo z rodiny, aby případně mohli pomoci problém vyřešit. Nejsou výjimkou případy, kdy si budoucí manželé prověřují poměry před svatbou. Často si také kupující kontroluje prodávajícího, aby se vyhnul situaci, kdy je mu například koupený automobil později zabaven exekutorem.

A na co si dát pozor? Pokud zvažujete kontrolu v registru exekucí, buďte pozorní při výběru služby, kde si výpis z registru exekucí opatříte. Lze se totiž setkat s portály, které nabízí nějaký výpis za pár korun nebo dokonce zdarma, nicméně se informacemi, které nemají žádnou vypovídající hodnotu a jsou tedy bezcenné. Doporučujeme proto využít vždy jen a pouze ověřené služby jako je výpisy z rejstříku exekucí na KontrolaExekuce.cz.